Haber

20 Yıl Önce Başlatılan Sanal Mezarlık Ziyareti: 1 Milyon 265 Bin Kez Tıklandı

Kayseri’nin Develi ilçesi Gazi Mahallesi’nde 20 yıl evvel mezarlığa sanal ziyaret uygulaması başlatıldı. Uygulama bugüne kadar 1 milyon 265 bin defa tıklandı. 

20 yıldır kullanılan uygulama, bugüne kadar 1 milyon 265 bin kere tıklandı.

Develi ilçesi Gazi Mahallesinde 20 yıl evvel mezarlığa sanal ziyaret uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda memleketlerine gelemeyen vatandaşlar, sanal uygulamayı cep telefonlarına indirerek aile büyüklerinin mezarlarını bu uygulama ile ziyaret ediyor. Uygulamada dua tuşuna basarak dualarını yapmış oluyorlar. 20 yıldır kullanılan uygulama, bugüne kadar 1 milyon 265 bin sefer tıklandı.

“Gurbetçilerimiz vefat eden yakınlarına bir Fatiha okuyabilmek için bu uygulamayı kullanıyorlar.”

Gazi Mahalle Muhtarı Mehmet Ceran, ‘Bu uygulama 20 yıl öncesinde başladı. Sanal mezar ziyareti olarak mahallemizin resmi internet sitesine ulaştığınız zaman Almanya’dan, Hollanda’dan veya il dışında yaşayan gurbetçilerimiz vefat eden yakınlarına bir Fatiha okuyabilmek için bu uygulamayı kullanıyorlar. Pandemide çok güzel bir uygulama oldu. Pandemi nedeniyle mahallemizde yaşayanlar buraya gelememişti ama bu uygulama ile ziyaretlerini gerçekleştirmiş oldular. Bu uygulamayı kullanmaktan çok memnunuz’ diye konuştu.

“Pandemi dönemindeki yurt içindeki ve yurt dışındaki insanlarımız bu ziyaretlerini böylelikle gerçekleştirebildiler”

Kent Tarih Araştırmacısı olan Nezir Ötegen ise, ‘Develi’de somut olmayan kültürel mirasın araştırmasını yapıyorum. Burada somut olmayan miraslarımızdan bir tanesi de tahminen de Türkiye’de birinci olacak uygulama sanal alemde mezarlık ziyareti. Develi’nin Gazi Mahallesi’nde mezarlık ziyaretlerinde yeni bir uygulama olarak yaklaşık 20 yıl evvel resmi internet sitesi üzerinden vefat edenlerin bilgileri ve kabir fotoğrafları sanal ortama yüklendi. Yakınları da sanal olarak ziyaretlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bunun bilhassa pandemi devrinde bir alternatif olduğunu gördük. Pandemi devrindeki yurt içindeki ve yurt dışındaki insanlarımız bu ziyaretlerini böylece gerçekleştirebildiler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu