Ekonomi

ABD Hazinesi askeri alanların yakınındaki gayrimenkullerin denetimini genişletiyor

ABD Hazinesi, Amerikan askeri tesislerinin yakınındaki yabancı gayrimenkul işlemlerinin gözetiminde önemli bir artış olduğunu açıkladı. Bu genişleme ile birlikte 30 eyalette bulunan 56 askeri tesis daha Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS) denetimine girecek ve toplamda 227 tesis inceleme altına alınmış olacak.

CFIUS’un yetki alanını genişletmeye yönelik bu hamle, Çin’e bağlı bir kuruluşun Wyoming’deki bir ABD Hava Kuvvetleri Üssü yakınında bulunan mülkünü elden çıkarmasına karar verildiği bir olayın ardından geldi. Bu üs ABD’nin nükleer savunma altyapısının kritik bir bileşenidir. Hazine’nin kararı, hassas askeri noktalara yakın arazilerin yabancı mülkiyetinde olmasının ulusal güvenlik üzerindeki etkilerine ilişkin artan endişeleri yansıtmaktadır.

Önerilen düzenlemeler CFIUS’un gözetimini 40 yeni askeri alanın bir mil ve ilave 19 tesisin 100 mil çevresindeki arazi işlemlerini kapsayacak şekilde genişletecektir. Bu, CFIUS’un ulusal güvenlik sorunlarına yol açabilecek ABD gayrimenkullerine yönelik belirli yabancı yatırımları denetleme yetkisini genişleten 2018 tarihli yasanın kabulünden bu yana komitenin inceleme yetkisindeki en önemli artışa işaret ediyor.

Bir Hazine yetkilisi bu genişlemenin önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Bu son güncelleme, CFIUS’un ulusal güvenlik konusundaki keskin odağını korurken gayrimenkul alanındaki yetki alanını büyük ölçüde genişletiyor.” Yetkilinin yorumları, Hazine’nin ulusal güvenlik çıkarlarını korumak ve yabancı yatırımları denetlemek arasında sağlamaya çalıştığı hassas dengenin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyakakent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu