Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: Zigana Tüneli’ni açacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Trabzon-Erzurum aksında dünyanın üçüncü en uzun çift tüp karayolu tüneli olan Zigana Tüneli’ni önümüzdeki günlerde hizmete açacağız.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde (KGM) düzenlenen 73’üncü Bölge Müdürleri Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan Karaismailoğlu, depremin ilk gününden itibaren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı tüm birimlerin bölgede kritik çalışmalar yürüttüğünü belirterek, “AFAD ile koordineli çalışarak 1,5 milyon vatandaşımızı tahliye ettik. hava, kara, deniz ve demiryolu olmak üzere ücretsiz.Her geçen gün daha da güçlenerek ve organize olarak çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.Sarpın neden olduğu karanlık izleri hızla kaldırıyoruz.Gördüğümüz bölgede yorulmak bilmez bir azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. depremin ilk saatlerinde ulaştı, yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Karaismailoğlu, Marmara ile Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayacak Aydın-Denizli Otoyolu’nda yapım çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Aydın-Denizli Otoyolunun devamı için Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya otoyollarını planladık. karayollarının tamamlanmasıyla 580 kilometrelik devlet yolunda 6 ila 7 saat süren İzmir-Antalya arası yolculuk 440 kilometreye ve 3 saatlik yolculuk süresine ulaşacak.’Kuzey Marmara Otoyolu Hasdal Kavşağı’nın tamamlanmasıyla birlikte İstanbul’un doğu-batı aksında mevcut ulaşım koridorlarına yüksek kapasiteli yeni bir alternatif güzergah oluşturuyoruz.’ Bölünmüş yol ağını 325 kilometreye, bölünmüş yol ağını ise 38 bin kilometrenin üzerine çıkaracaklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Tünel yapımında adeta bir atılım yaptık. Özellikle kıyı kesimlerini iç bölgelere bağlayan yol akslarımızda tünel projeleri sayesinde hizmet seviyesini önemli ölçüde artırdık. Rize-Erzurum aksında 14 kilometrelik Ovit Tüneli’nin ardından 3 tünelle İspir-Rize il sınır yolunu trafiğe açarak ulaşımı mevsim şartlarına bağlı olmaktan çıkardık. Trabzon-Erzurum aksında dünyanın üçüncü en uzun çift tüp karayolu tüneli olan Zigana Tüneli’ni önümüzdeki günlerde hizmete açacağız. Zigana Tüneli, yüzyıllar boyunca değerli bir ticaret yolu olarak Uzak Asya ve İran üzerinden Trabzon’a ulaşan güzergahta bir mühür olacak ve bölgenin uluslararası transit ticaretine katkı sağlayacaktır. İnşallah önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Antalya’da Phaselis Tüneli’ni hizmete açtık, 5 kilometrelik Demirkapı Tüneli’ni de önümüzdeki günlerde hizmete açarak iç kesimlerle Antalya’nın ulaşımını kolaylaştıracağız.”

Ekonomiye alternatif kanallar sunmak için çalıştıklarını belirten Karaismailoğlu, “Bu kapsamda yeni hamlemiz ‘İmar Yolu’. Irak’ın Fav Limanı’ndan yapılacak demiryolu ve otoyoldan oluşacak bu koridor sayesinde. Türkiye sınırına, Hint Okyanusu’ndan Avrupa ve Kafkasya’ya bir bağlantı kuracağız. Milletimize verdiğimiz sözleri tuttuk. Bugüne kadar altyapısını hazırladığımız Türk Asrının altyapısını biz hazırladık. Bundan böyle yeni ve dev projeler, uluslararası işbirliklerimiz ile ülkemiz bölgeler üstü bir güç ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. Getirmek için durmayacağız, yolumuza her zaman birlikte devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu