Haber

Başkan Sekmen: Erzurum’da 6 binin üzerinde binayı yıktık, 35 bin konutun tadilatını yaptık

ERZURUM Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kentte 6 binden fazla binayı yıktıklarını, ömrünü tamamlamış 15 bine yakın binayı da kamulaştırdıklarını belirterek, 35 bin konutun yeniden inşa edildiğini söyledi. Önder Sekmen, “Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve TOKİ tarafından son 15 yılda kent merkezinde 35 bin civarında konut yenilendi.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AFAD, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) ve Erkonut A.Ş. ortaklığında, Erkonut A.Ş.’nin ortaklığında düzenlenen ‘Kentsel Dönüşüm Kalkınma ve Araştırma Çalıştayı’, İzmir’deki bir otelde düzenlendi. Palandöken Kayak Merkezi. başladı. İstanbul, Ankara, Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerinden akademisyenlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı çalıştayın açılışında konuşan KENTSEV Lideri Haluk Sur, 6 Şubat’ta yaşanan yıkıcı depremde can kayıplarının yaşandığını belirterek, ” Aynı sonuçlarla karşılaşmamamızı temenni ediyoruz. Türkiye’de bunun bir an önce yapılması gerektiğini belirterek, “Bir kentsel dönüşüm süreci var, tamamlanması gerekiyor. Çalıştay bu sürecin güzelleşmesi, sağlıklı olması ve geliştirilmesi konusunda daha aktif çalışmaya vesile olacaktır.”

7 MİLYON METREKARE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, ‘Erzurum, şehir korunan bir tarihe dönüştü’ sloganıyla başlattıkları kentsel dönüşüm uygulamalarını 19 farklı bölgede, 22 etapta toplam 7,5 milyon metrekarelik alanda gerçekleştirdiklerini belirtti. metre. Adımlar attık. 1950’li yıllarda, özellikle 1970’li ve 1980’li yıllarda başlayan sistemsiz göç, plansız kentleşme, gecekondulaşma, mülkiyet gibi sorunları ortadan kaldırdık. Şehrimizde son 10 yılda yaptığımız düzenleme ve yerinde dönüşümle 6.500 bina ve ticari alanı yıktık. “Kentsel dönüşüm çalışmamızı siyaset üstü ve milli bir sorun olarak gördük, yaptığımız sosyal konutlarla gecekondulaşmanın da önüne geçtik, afet riskini de azalttık, birden fazla insanımızın hayalini gerçekleştirdik. Depreme karşı dayanıklı bir meskenimiz var” dedi. .

ERZURUM’U SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE İNŞA ETMEYE KARARLIYIZ

Kentsel dönüşüm anlayışlarının binaların ekonomik ömrünü veya yaşını şekillendirmek değil, kentteki bireysel ve toplumsal yaşam koşullarını şekillendirmek olduğunu ifade eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şöyle konuştu:

“Bilindiği gibi yıkmak en kolay iş, şehrin ruhunu ve dokusunu yaşatmak ise kentsel dönüşümün en zor kısmı. Burada Erzurum’daki zorluğu aşarak kadim kentimizin ruhunu geleceğe taşıyoruz. Yüksekler. Biz yaşamın mimarı değiliz. Erzurum’un geleceğini ancak sağlam temeller üzerine inşa edebiliriz. Biz inşa etmenin, ihyanın memuruyuz. Kentsel dönüşümde temel olan halkın sosyal ve kültürel yaşam bağlarının korunmasıdır. Şehrin klasik mimarisinin yanı sıra, Erzurum’u bu şekilde dönüştürmekle kalmıyor, sosyal gelişimine de öncülük ediyor, temellerini atıyor, inşa ettiğimiz her binada geleneksel ve modern mimariyi Erzurum’da buluşturuyoruz. Erzurum’da kentsel dönüşümün hayata geçmesi tarihin canlanması, kültürümüzün canlanması demektir. Bilindiği üzere ilimizin 10 yılda biriken tüm şehircilik ve kentsel dönüşüm sorunlarına ilişkin kararlı ve tarihi adımlar atarak kentsel dönüşümde bir ilke imza attık. Görev süremiz boyunca yaptığımız düzenleme ve yerinde dönüşümle 6.500 bina ve ticari alanı yıkıyoruz. Süresi dolmuş yaklaşık 15.000 binayı kamulaştırdık ve parasını ödedik. Vatandaşlar paralarıyla yeni binalar satın aldı. Şehir merkezinde 20 bine yakın yeni konut inşa edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 bin civarında konut inşa etti. Son 15 yılda kent merkezinde 35 bine yakın konut Büyükşehir Belediyesi, Bakanlık ve TOKİ tarafından yenilendi. Yenileme çalışmaları halen devam etmektedir. Her şeyi bir anda yenilemek mümkün değil. Zaman içerisinde bu eksiklikleri gidererek, yaşanabilecek bir afette riski en aza indirmeyi hedefliyoruz.”

DEPREM ARAŞTIRMA LABORATUVARI

Erzurum Teknik Üniversitesi ile ortak deprem araştırma laboratuvarı kurmak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Sekmen, “Kurulacak laboratuvarla 100 metreye kadar sondaj yapacağız. 800 metreye kadar elektronik dalgalarla yer altını incelemeye çalışacağız. Bu konuyla ilgili olarak güçlü şehirler yaratmak adına arazi envanteri çıkardık. “Bina envanterini belirledik ve pratik amaçlarla binaları tek tek elden geçiriyoruz. 70’li, 80’li ve 90’lı yıllardan günümüze kadar alınan lisansları inceliyoruz. Afetlere karşı tedbir almak için çaba göstereceğiz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından 8 masada alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla çeşitli konularda çalıştay başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu