Haber

Bolsanaro, ABD’de kalmak için turist vizesine başvurdu

Brezilya’nın eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, diplomatlara verilen A-1 vizesinin süresinin dolmasının ardından ABD’de kalabilmek için 6 aylık turist vizesine başvurdu. Bolsonaro, destekçilerinin 8 Ocak’ta Kongre’de düzenlediği baskının ardından “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla soruşturuluyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Brezilya vatandaşlarıyla çalışan bir hukuk firması, Bolsonaro’nun 6 aylık turist vizesi için başvurduğunu açıkladı. Bolsonaro’nun göçmenlik avukatı Felipe Alexandre, 30 Aralık 2022’den beri ABD’de bulunan eski devlet liderinin ülkede kalabilmek için vize başvurusunda bulunduğunu doğruladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bolsonaro’nun ABD’deki vize durumuyla ilgili sorular hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ne oldu?

Lula’nın 1 Ocak’ta göreve başlamasının ardından 8 Ocak’ta Bolsonaro destekçileri, Luiz Inacio Lula da Silva’nın zafer kazandığı seçimin iptalini talep ederek Kongre binasını bastı. Bolsonaro’nun bu baskında rolü olup olmadığını öğrenmek için hakkında soruşturma açıldı. Brezilya’nın eski adalet bakanı Anderson Torres, ayaklanma sırasında ABD’yi ziyaret ediyordu ve ülkeye döndüğünde bir kongre baskınında “ihmal” gerekçesiyle gözaltına alındı.

‘ABD BİR OTORİTEYE SIĞINMAMASI GEREKİYOR’

Brezilya başkentinde bu ay düzenlenen saldırının ardından 41 Demokrat ABD’li milletvekilinden oluşan bir grup, Lider Joe Biden’a Bolsonaro’nun vizesinin iptal edilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Mektupta, “ABD, ona veya demokratik kurumlara karşı bu tür şiddete ilham veren herhangi bir otoriteye sığınak sağlamamalıdır.” ABD eski Başkanı Donald Trump ile yakın bağları ile tanınan Bolsonaro, eski dövüş sanatları sporcusu José Aldo’nun Florida’daki evinde kalıyor.

Bolsonaro daha önce CNN Brasil’e Ocak ayı sonuna kadar geri dönmeyi planladığını ve sağlık nedenleriyle ayrılışını ertelemeyi düşündüğünü söylemişti. Bolsonaro’nun senatör olan oğlu, bu hafta sonu düzenlenen bir etkinlikte gazetecilere, babasının Brezilya’ya ne zaman döneceğinden emin olmadığını söyledi. “Yarın olabilir, 6 ay sonra olabilir, bir daha gelmeyebilir. Bilmiyorum. Rahatlatıcı” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu