Haber

Botanik’te ikinci adaçayı hasadı… Dünyaya 6 ton adaçayı ihraç ediliyor

SAKARYA (İGFA) – Tarımda üretim ve istihdam açısından Sakarya’nın adını marka şehirler arasına yerleştiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 60 kilometre uzunluğundaki Sakarya Botanik Vadisi projesiyle yüzlerce çeşit bitki üretip satıyor. Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kediotu ve defne gibi birçok bitki. Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirildiği Botanik Vadisi’nde hasat sezonu devam ediyor.

Bu yıl ikinci kez başlayan adaçayı hasadına Lider Ekrem Yüce de katıldı. Şahsen hasat edilen, mide ve sindirim sorunlarına iyi gelen adaçayı, Botanik Vadisi’nde 165 dönümlük alanda yetiştirildi. Bu yıl ikinci kez hasadı yapılan adaçayının hasat dönemi verimli geçti. Yaklaşık 6 ton adaçayı üretimi yapılan Botanik Vadisi’nde, sözleşmeli üretim modeliyle hasadın tamamının yüzde 90’ı yurt dışına ihraç ediliyor.

Sakarya için gece gündüz demeden üretmeye ve çalışmaya devam ettiklerini anlatan Önder Ekrem Ulu, “Tarım şehri Sakarya olarak kuşburnu, lavanta, biberiye gibi aromatik bitkileri yetiştirdiğimiz Melen Botanik Vadisi’nde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. adaçayı, böğürtlen, kediotu ve ıhlamur. Adaçayı hasatımızın ikincisiyiz.” “165 dönüm arazide yetiştirip hasat ettiğimiz tamamen organik adaçayımızı büyük ölçüde ihraç ederek şehrimize ve ülkemize katma değer sağladık. Hasadımız güzel ve bereketli olsun” dedi.

derbent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu