Haber

CHP Milletvekili: İş kazaları cinayettir

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Tuzla’daki tersanede iş kazası geçiren bir işçi ile Kocaeli’nin Derince ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosunda meydana gelen patlamada ağır yaralanan Elif Dayıoğlu’nun hayatını kaybettiğini bildirdi. bugün hayatını kaybettiğini belirterek, “Geçen ay 182 personel çalışıyordu. Hayatını kaybetti. Böyle sistemli bir şey kaza olamaz, cinayettir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Tuzla’daki tersanede meydana gelen iş kazasında bir işçinin hayatını kaybetmesi ile 7 Ağustos’ta Toprakta meydana gelen patlamada ağır yaralanan Elif Dayıoğlu ile ilgili sosyal medya hesabından… Kocaeli’nin Derince ilçesinde Ürünler Ofisi (TMO) silosu. Açıklama yaptı. Salıcı’nın paylaşımı şöyle:

“Bugün iki üzücü haber aldık. Derince TMO’daki patlamada yaralanan kardeşimizi ve Tuzla’da bir işçiyi kaybettik. Geçen ay İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu verilerine göre 182 işçi hayatını kaybetti. Sistematik kaza olamaz, cinayettir, mesele yaşam hakkı ve can güvenliğidir.

Salıcı, “Yaşama hakkı her şeyden değerlidir” notuyla bir afiş de paylaştı. Personel cinayetlerine yönelik analiz önerilerini sıraladığı afişte şu ifadelere yer verildi:

“İş cinayetlerinde cezasızlık uygulamalarına son verilmeli. İş sağlığı ve güvenliğinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartları uygulanmalı. Kurallara uymayan işyerlerine ağır yaptırımlar uygulanmalı. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına bağımlılık işveren üzerindeki baskılar ortadan kaldırılmalı.İşçi sağlığı ve güvenliği için sendika temsilcileri denetlenmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu