Haber

Ebrar Sitesinden kurtulan vatandaş: ‘Burayı depreme dayanıklı diye bize sattılar’

Ebrar Sitesinden sağ kurtulan vatandaş ise şunları söyledi: “Depreme dayanıklı diye burayı bize sattılar.”

Ebrar Sitesi depremzedesi deprem anını anlattı

Depreme dayanıklı diye satılıyordu ama sarsıntıya ancak 5 saniye dayanabildi.

KAHRAMANMARAŞ – Merkezi Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin karanlık hatırası Ebrar Sitesi’nden eşi, çocuğu ve kendisi kurtulmayı başaran Fatih Yürürdurmaz, deprem sırasında yaşadığı korku dolu anları anlattı.

6 Şubat depreminin simgelerinden biri haline gelen Ebrar Mevkii, afet öncesinde Kahramanmaraş’ın en bilinen yerleşim yerlerinden biriydi. 22 bloktan oluşan ve evleri “sağlam ve güvenli” olduğuna inanarak satın alan vatandaşlara mezar olan sitenin F bloğunda yaşayan Fatih Yürürdurmaz, Ebrar Sitesi’nden sağ kurtulan vatandaşlardan biri. 1.400 kişi hayatını kaybetti.

Yürürdurmaz, Ebrar Sitesi’ni satın alırken müteahhit Tevfik Tepebaşı’nın evleri depreme dayanıklı olduğunu söyleyerek sattığını söyledi. Yaşadıkları F Blok’un depreme sadece 5 saniye dayanabildiğini belirten Fatih Yürürdurmaz, evlerin neredeyse tamamının yıkıldığını ifade etti.

“11 katlı bir apartmandı, her şey toz haline geldi.”

Hayatında bir anda kendini bir boşlukta bulduğunu söyleyen Fatih Yürürdurmaz, “Depremin ilk gecesi uyuyamadım, sonra uzandım ama birkaç dakika sonra eşim kalktı ve sonra sallanma başladı. Yataktan kalktım ama tabii evin depreme dayanıklı olduğunu bildiğimiz için, depreme dayanıklı aldığımız için dolabı tutuyordum.” “Apartman bir anda yıkıldı. Gözlerimi açtığımda duvarlarla birlikte yıkıldığımızı gördüm. 11 katlı, zemini olan bir apartmandı ve her şey toz haline geldi. Hayatın boşluğunda kalmıştık. Eşimle konuşabildim ama hava karanlıktı, ambulans geldi, sanırım çıkmamız 1 saati buldu” dedi.

“Küçük bir kıyamet yaşandı”

Yaşadığı korku dolu anları anlatan Yürürdurmaz, “Deprem sonrası normal bir yolda gidiyormuş gibi bu yoldan geçtik. Her yer kapandı, tüm apartmanlar çöktü. Bildiğimiz küçük bir kıyametti, Yaşamla ölüm arasında bir çizgi vardı. Biz ölmedik ama tüm komşularımız, tanıdıklarımız öldü. Enkazdan sesler geliyor.” “Geliyor, insanın yüreği ağrıyor. Çıktınız ama yapamadılar, sizin yapabileceğiniz bir şey yok” dedi.

“Depreme dayanıklı olduğunu söyledi”

Yürürdurmaz, Ebrar Sitesi müteahhidi Tevfik Tepebaşı’nın F Blok’taki daireyi depreme dayanıklı olduğunu söyleyerek kendilerine sattığını belirterek, “Bu daireyi Tevfik Tepebaşı’ndan alırken daha önce aldığım daireyi kendisine verdim. Burası depreme dayanıklıydı, depreme dayanıklı dedik. “Bu daireyi depreme dayanıklı olur inancıyla aldık. Ama tabi ki 5 saniyede çökünce depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı. Bütün daireler yerle bir oldu, tek bir daire bile sağlam kalmadı. Yani buradaki dairelerin çoğu depreme dayanıklı olacak şekilde yapılmış. Ancak sadece 5 saniye dayanabildiği için bunda bir hile var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu