Teknoloji

Efsane PlayStation Oyunları Artık iPhone’da!

PlayStation 1 oyunları, Gamma emülatörü sayesinde iPhone ve iPad’de oynanabilir şekilde oluyor. Detayları sizler için derledik…

Apple şirketi, Avrupa Birliği’nin kararı sonrasında App Store’un politikalarını gevşetmek zorunda kalmıştı. Bu halde ise emülatörlerin önünü açmış oldu. App Store’da yayınlanmış yeni bir emülatör uygulaması, ikonik PlayStation yapımlarını iPhone ve iPad’e getirdi.

PlayStation 1 Oyunları Gamma ile iPhone ve iPad’de Olacak

iPad ve iPhone sahipleri artık jailbreak yapmadan PlayStation oyunlarını deneyebilir. iOS geliştiricisi ZodTTD şirketi tarafından geliştirilen PS1 emülatörü Gamma, geçtiğimiz gün App Store’da paylaşıldı. Kısa süre içerisinde büyük yankı uyandırdı.

Gamma tarafı, iPhone ve iPad’de PlayStation 1 deneyimi yaşatmayı vadetti. Bluetooth gamepad desteğine de sahip olan uygulama; ayrıca PS1’de olmayan bazı özellikleri de sunmakta. Bunların arasında kullanıcıların herhangi bir noktada oyunu duraklatması ve kaydetmesi de bulunmakta.

Oyun dosyalarının ve kayıt dosyalarını, Google Drive veya Dropbox kullanılarak cihazlar arasında senkronize edilebilir şekilde.

Gamma’nın ilk kurulumunun kontrolleri biraz ince ayar gerektirdiğini söyleyelim. Özellikle de ekran boyutunu ve kontrolcüyü manuel olarak ayarlanmalı. Fakat Gamma, iPhone ve iPad’de PS1 deneyimi sağlamayı hedefliyor.

Gamma’yı incelediğimizde, popüler Wii ve GameCube emülatörü Delta’nın mimarisini kullandığını görüyoruz. Bu da demek oluyor ki iOS’ta jailbreak yapmadan retro oyunlara erişilebileceği anlamını taşıyor. Şu anlık kütüphanenin kısıtlı olduğunu ve zamanla genişleyeceğini belirtmekte fayda var.

App mağazada ücretsiz olarak yayınlanan Gamma, iPhone ve iPad’de oyun alışkanlıklarını da değiştirmeyi amaçlıyor. Bakalım kullanım sağlayanlar bu tarz emülatörleri ne kadar benimseyebilecek, zamanla görmüş olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu