Haber

El Cezire’den Türkiye’deki konut fiyatlarına ilişkin sürpriz haber

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu, Türkiye’de konut fiyatlarındaki artışa ilişkin bir haber yayınladı.

“Ev sahibi olmak hayaldir”başlıklı haberde Türkiye’de konut krizi yaşandığı ve resmi rakamlara göre konut fiyatlarının bir yılda yüzde 141 arttığı belirtildi.

Al Jazeera’ya konuşan İstanbullu bir kişi, Bostancı’da oturdukları evin kirasının yüzde 147 artarak 4 bin 650 TL’den 11 bin 500 TL’ye çıktığını söyledi.

Yakın zamanda işini kaybettiğini anlatan Serhan isimli şahıs, eşinin maaşının ancak kiraya yettiğini, 7 yaşında bir oğulları olduğunu ve şu anda işsizlik maaşı ile geçindiklerini söyledi.

Al Jazeera, konutta yüksek fiyatların enflasyonun da etkisiyle birçok Türk’ü etkilediğini yazdı.

Haberde, konut satışlarının fiyatlar nedeniyle azaldığı belirtilirken, mart ayında konut satışlarındaki düşüşün geçen yıla göre yüzde 21’e ulaştığı belirtildi.

Kira fiyatlarındaki artışın geçen yıla göre yüzde 157 olduğu, hükümetin seçim öncesi yaşanan konut krizini hafifletmeye çalıştığı kaydedildi.

Al Jazeera, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi iki büyük inşaat projesi açıkladığını kaydetti.

Yine Katar televizyonuna konuşan Bora isimli mühendis, kiranın bir anda 4 bin TL’den 10 bin TL’ye çıktığını ve uygun fiyatlara yeni konut bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi.

Ev almanın kendileri için artık bir hayal olduğunu dile getiren Çağan isimli 42 yaşındaki kişi, 20 yılı aşkın süredir çalıştığını ve merkezi bir yerde tek başına yaşamanın kendisi için imkansız hale geldiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu