İş

Eskişehir’de çatı tamiri yapan kadını görenler şaşırıyor

Eskişehir’de yaşayan 24 yaşındaki Ayşenur Çetin, baba mesleği çatı oluğu imalatı ve montajı ile dikkat çekiyor.

Halen üniversite eğitimine devam etmesine rağmen iş aramak yerine babasına yardım ederek iş hayatına başlayan Çetin, bazen çatıya çivi çakıyor, bazen de dükkânındaki evrakları inceliyor.

En az 15 metre yüksekliğindeki binalarda ustalarla çalışan Ayşenur Çetin’in çalışanlarla da iletişimi çok iyi.

Bazen kendi başına çalışan Çetin, daha çok babası Kadir Çetin’in yanında çalışmaktadır. İşi büyük ölçüde kızına öğreten Kadir Çetin, kızının mesleğine sahip çıkması kadar ilkeli ve ince işçiliğinden de gurur duymaktadır.

Yaklaşık 2 yıldır baba mesleğini sürdüren genç bayan usta, baba mesleğini sürdürmeyi ve geliştirmeyi amaç edinmiştir.

“Çok şaşırdılar”

Kendisini ilk kez çatıda çalışırken görenlerin çok şaşırdığını belirten Ayşenur Çetin, şunları söyledi:

Mesleği babamdan devraldım. Çalışanlarla çok iyi bir ilişkim olduğunu düşünüyorum. Müşterilerimiz ilk aradıklarında çok şaşırıyorlar, ‘Doğru yeri mi aradım?’ sorarlar, sonra tebrik ederler. Bence kadınlara göre bir iş. Faydaları konusunda kendime çok güveniyorum. Bence kadınlar erkeklerden daha çok çalışıyor. Yani kendi çatımı yapmak için özenle yapıyorum.

“İş buldu”

Ayşenur’a işini devreden 63 yaşındaki baba Kadir Çetin, kızıyla gurur duyduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bu işleri kızıma devrediyorum. Çünkü kızıma ‘Başka yerde çalışacağına gel bu işi sen yürüteceksin’ dedim. Tanrıya şükür, çok iyi çalışıyor. Bütün kadınlar benim kızım kadar erdemli olsun. Müşteri diyalogları çok hoş önceden korkardı ama artık tam bir esnaf oldu. Bazen benimle çatıya çıkar çalışır, bazen ustaların yanında çalışır. Başka bir deyişle, profesyonel bir profesyonel oldu. Kızımla çok gururlu ve onurluyum. Ustalarla benden daha iyi anlaşıyor, diyalogları hoş çünkü alçakgönüllü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu