Yaşam

Esneyen Birini Gördüğümüzde Neden Esniyoruz?

Önleyemediğimiz veya durduramadığımız bu davranıştan bazen utanır hatta utanırız. “Şimdi nereden geldin?” iç sesiyle elimizi ağzımıza götürüyor ve bu esnemeyi alıyor. görünmez yapmakçalışıyoruz.

çoğumuz esneriz yorgunluk ve uykusuzluk Ancak, bu eylemin arkasında başka nedenler de var. Esnemeye başladıysanız bu hareketi neden uykumuz yokken yaptığımızı ve nasıl bulaştığını açıklamaya başlayabiliriz.

Her birimiz günde ortalama 20 kez esniyoruz.

bu numara orta yaş ve üzeri biraz daha, otizm ya da şizofreni gibi farklı sosyal gelişime sahip yetişkinler esnemezler. 5 yaşın altındaki çocuklar sadece yorgun olduklarında esnerler.

Yorgunluğa ve uyarılma eksikliğine bir tepkiEsneme hepimiz için benzer bir süreçtir.

Sık sık uykudan önce veya sonra esnediğimiz için bunun bir yorgunluk belirtisi olduğunu düşünürüz. Bu göstergenin yanı sıra Can sıkıntısıAyrıca konuşmak için esneyebiliriz.

sıkıcı bir işBir şeyle uğraşırken meydana gelen esnemede, beynimiz yüksek uyanıklıktan düşük uyanıklığa geçiş yapar.

Yoğun bir spor faaliyetinden sonra da durum aynıdır. Bunların dışında yüksek basınç alanından alçak basınç alanına geçmek üzeredir. fiziksel durumdaki değişikliklerdeKendimizi esnerken de bulabiliriz.

şimdi esne kesinlikleTespit edilmiş bir nedeni yoktur ancak zamanla esneme ile ilgili birçok teori geliştirilmiş ve araştırmacılar bunlara dayanarak bazı sonuçlara ulaşmaya çalışmışlardır.

Esnemeyle ilgili ilk teorilerden biri, esnemenin ciğerlerdeki pis havayı uzaklaştırmanın bir yolu olduğudur. Hipokrat’a 17. ve 18. yüzyıllarda bilim adamları esnemenin kan basıncında, kalp atış hızında ve kandaki oksijende artışa neden olduğunu fark ettiler. Bugünkü prestijiyle neden esnediğimize dair en çok tanınan teori ” uyarılmakEsniyoruz.

Son bulgular, esnemenin beyin sıcaklığıyla bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Beyin sabit sıcaklığından daha fazla ısındığında, beyni soğutmak esneyebiliriz. Germe sırasında yüz kaslarımız gevşer ve bu da yüz damarları yoluyla ısının kaybolmasına neden olur. İçeri giren soğuk hava beyin kaslarının gevşemesine yardımcı olur ve buna bağlı olarak beynimiz soğur.

Peki esneme nasıl bulaşır?

Beynimiz etrafımızdaki insanlardır. kopyalamak yapmaya programlanmış bir organ Aynı zamanda bu hareket beynimizdeki ayna nöronları tetikler. Bu nöronlar, taklit etmek için amaçlı bir davranış sergilerken aktive olur ve beynimiz esneme refleksine karşı koyamaz.

Bu eylem, birinin esnediğini görmekle veya başka birinin esnemesine kast edilerek de olabilir.

yetişkin insanlar %42-55 Tekrar tekrar esneyen birinin görüntüsünü izledikten sonra veya hemen esnemek ister. Bu durum ” bulaşıcı esnemeDiye adlandırılır “.

Beynin motor mimik, empati ve sosyal davranış kısımlarını harekete geçiren esneme sayesinde beyindeki nöronlar kişinin neler yaşadığını anlayabilir. seni hissettirmek içinneden olur ve gerçekten ihtiyacınız olmasa bile o eylemi yapmanızı emreder.

Esneyen bir arkadaş, bir aile üyesi, yakın bir bağımız olan biriyse, bu eylemi yapmaya çalışın. daha eğimli olacağız. Bir yabancının esnediğini gördüğümüzde esneme davranışımız, beynimizde kurulan empatik bağlantıdan kaynaklanmaktadır.

Esnemek sadece insanlar için değildir.

Çabuk şimdi Tüm hayvanlar Esnemelerine rağmen, sadece birkaç tür bulaşıcı esneme ayakta durur. Köpekler ve kurtlar bulaşıcı esnemeye maruz kalan hayvanlardır.

Ya çok esnersek?

Esnemek çoğunlukla zararsızdır. aşırı esnemeÖte yandan, tıbbi müdahale gerektiren birkaç farklı rahatsızlıktan da kaynaklanabilir.

Bu reaksiyon tıpkı bir zaman gibi uyku bozukluğu belirtisi o da olabilir Çok yaygın olmamakla birlikte çok fazla esneme kalp krizlerine ve aortik kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarabilir.

Dolu dolu esnediyseniz yüzünüzü yıkayıp kendinize gelebilirsiniz.

  • Kaynaklar:Tıp Haberleri Bugün, Rise Science, Gerçekten Basit, New York Times, Kütüphane

kurucasile-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu