Haber

Göçmen Kaçakçılığı Operasyonu: 15 Şüpheli Yakalandı

– Jandarma, MİT ve Sahil Güvenlik ekiplerinin ortak düzenlediği operasyonda göçmenleri kaçıran 15 zanlı yakalandı.

Cemil ÖZDEMİR/İSTANBUL Jandarma, MİT ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gruplarının ortak düzenlediği operasyonda, Türkiye’den Romanya’ya yasa dışı göçmenleri deniz yoluyla götürmeye hazırlanan organize kabahatler örgütüne mensup 15 zanlı yakalandı. Operasyonda, batmak üzere olan 583 kaçak göçmen botu kurtarıldı. Kaçak göçmenler sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne sevk edilirken, aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 15 şüpheliden 11’i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin ortak çalışmasında, organize suç örgütü mensuplarının Türkiye’ye giriş yapan kaçak göçmenleri Karadeniz üzerinden Romanya’ya götürmeye hazırlandıkları öğrenildi. Yaklaşık 10 ay süren teknik ve fiziki takibi yapıldı.

Fatih’te zanlılarla ilgili 5 konut ve 2 restoran takibe alındı. Söz konusu ön restoranlar; Kaçak göçmenlerin uğrak yeri olduğu, buluşma yeri olarak sıklıkla kullanıldığı, yemek yemeye gelen göçmenleri ikna ederek müşteri kazanmaya çalıştıkları, geldikleri göçmenlerden 5 bin ila 7 Dolar/Euro istedikleri belirlendi. Avrupa’ya geçmek için kandırmak, kaçış planları ve para transferi burada gerçekleşir. yapıldı. Operasyon için butona basan ekipler; 5 farklı adres, 2 iş yeri ve 10 araçta eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi. Operasyonlarda; Aralarında örgüt başkanının da bulunduğu 15 zanlı yakalandı. Zanlıların konut, iş yeri ve araçlarında yapılan aramada; 6 balıkçı teknesi, 9 şişme bot, 10 otomobil, 35 pasaport, 1 tabanca, 12 can yeleği, 25 cep telefonu, 1 dürbün, yüklü miktarda para ve çok sayıda belge ele geçirildi. Kaçak göçmenlerden bir kısmı Arnavutköy Karaburun yakınlarında tekneleri batmak üzereyken son anda kurtarılırken, bir kısmı da teknelere binemeden ormanlık alanda yakalandı. Yakalanan 583 kaçak göçmen sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edilirken, aralarında örgüt başkanının da bulunduğu 15 şüpheliden 11’i tutuklandı, 4 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yakalanan 15 örgüt üyesinin tamamının kaçak göçmen olduğu, Türkiye’de oturma izni olan yakınlarının yardımıyla restoran açtıkları ve restoran adı altında göçmen kaçakçılığı yaptıkları belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu