Haber

IŞİD’in Diyarbakır katliamında ölenler meşaleli yürüyüşle anıldı

DEM Parti Diyarbakır’da; HDP’nin 5 Haziran 2015’te düzenlediği seçim mitinginde IŞİD’in bombalı saldırısında hayatını kaybedenleri meşaleli yürüyüşle andı.

5 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliamın 9’uncu yıl dönümünde DEM Parti Diyarbakır İl Başkanlığı’nca meşaleli yürüyüş düzenlendi.

ANKA’nın aktardığına göre merkez Yenişehir ilçesindeki Sezai Karakoç Kültür Merkezi önünde başlayıp, saldırının düzenlendiği İstasyon Meydanı’na yapılan yürüyüşe DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça, Van Milletvekili Sinan Çiftyürek ile çok sayıda Diyarbakırlı katıldı.

Yürüyüşün son bulduğu İstasyon Meydanı’nda anma programına ilişkin açıklama yapan DEM Parti Diyarbakır İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, bu katliamı unutmayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Kürt halkı ve Türkiye halkları, demokrasinin seçimle geleceğini düşündükleri bir anda, 2015’teki 7 Haziran seçimleri öncesinde burada bir miting düzenledik. O gün anladık ki demokrasi sadece seçimlerle gelmiyor. Bir şeyi daha anladık, biz ne zaman demokrasiden, insan haklarından, insanca yaşamından söz ettikse, çocuklarımız katliamlara uğradı. Ancak biz dedik ki bu katliamları hiçbir zaman unutmayacağız. Hiçbir zaman bu katliamları yapanları unutturmayacağız. Bizler bu katliamlara karşı hafızamızı her zaman diri tutacağız. Evet, aradan 9 yıl geçmesine rağmen, ülke demokrasiden uzaklaştıkça uzaklaştı. OHAL koşulları, baskı, zulüm hat safhalara ulaştı. Şu an resmi olmayan fiili bir OHAL ile yönetilmektedir. Ancak biz Kürtler ve Türkiye hakları demokratik siyasetten asla ve asla vazgeçmedik.”

Açıklamanın ardından yürüyüşe katılanlar patlamanın meydana geldiği yere karanfil bıraktı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu