Haber

Kanun teklifleri bu hafta TBMM’de görüşülecek

ANKARA (İGFA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi haftalık çalışmalarına 13 Şubat Salı günü başlayacak.

Genel Kurul’da yetki alanına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek.

TBMM’nin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, yasa teklifiyle yurt içinde üretilen ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya pazarlarına LNG olarak pazarlanacak. Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik hazırlanan projelere, 15 milyon lirayı aşmamak kaydıyla maliyetinin en fazla yüzde 30’u oranında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından destek verilecek.

İçme suyunun temin edildiği rezervuarlar ve sulak alanlar ile kıyı ve denizler hariç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yenilenebilir enerji kaynağı alanı olarak ilan edilen deniz, baraj gölleri, yapay göller ve doğal göller alanlarında imar planı olmadan yenilenebilir enerji kullanılabilmektedir. Kıyı Kanunu kapsamındaki kıyı şeritleri. üretim tesisleri kurulabilir.

Olağanüstü hal kararı verilen veya genel hayatı etkileyen afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, elektrik hizmetinin kesintisiz olarak sağlanması amacıyla aralıklı periyodik elektrik enerjisi talepleri belirlenen yöntem ve esaslar çerçevesinde karşılanacaktır.

SAĞLIK TEKLİFİ GENEL HEYETİ GÜNDEMİNDE OLACAK

Bu arada, yetki alanına ilişkin düzenlemeleri içeren teklife ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından Genel Kurul, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yi ele alacak.

Bu öneriye göre diş hekimleri, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi çalıştırabilecek.

Acil tıp uzmanları yoğun bakım alt bölümünde, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ise sosyal pediatri alt bölümünde uzmanlaşabilecek. Sağlık alanında personel temininde sıkıntı yaşanan yerlerde, anlaşmalı vaka sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak.

Öte yandan Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Kurulu, AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin yasa tasarısını bu hafta görüşmelerine başlayacak. Su Ürünleri ve Su Ürünleri Araştırma Kurulu toplanacak.

Meclis’te kümelenen siyasi partilerin küme toplantıları Salı ve Çarşamba günleri yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu