Haber

Kocaeli Büyükşehir Spor Okulları öğrencileri testten geçti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atlet Sıhhati Performans Test ve Tahlil Merkezi’nde (SPORTAM) çocuklar ve gençlerin yetenekleri tespit ediliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fiyatsız spor okulu, öğrencilerin fizikî performans özelliklerinin belirlenmesi emeliyle 2022-2023 öğretim yılı orta tatili fırsatından yararlanılarak Eurofit yetenek ve maharet testleri yapıldı. Spor Kenti Kocaeli’nde Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın vizyonuyla ve sporun gelişimine verdiği büyük dayanakla, genç yetenekler Türk sporunun gelişmesi için memleketler arası standartlara uygun formda üst seviye atlet olarak yetiştirilmeleri sağlanacak.

ÖĞRENCİLERİN GELİŞİM TAKİBİ

SPORTAM’da gelişmiş spor ülkelerinde kullanılan sportmen performans idaresi prensip ve uygulamalarıyla genç yeteneklerin Türk sporuna kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Eğitim takvimi periyodu mühletince sistematik olarak yapılan Eurofit yetenek ve maharet testleri daha evvelki testlerle karşılaştırılarak güncelleniyor ve böylelikle öğrencilerin gelişim takibi sağlanıyor.

YETENEKLİ ÇOCUKLARI TESPİT EDECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atlet sıhhatini ve performansını takip gayesiyle hayata geçirilen fiyatsız Spor Okulları Yetenekli Atletlerine Yönelik Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi hayata geçirdi. Bu kapsamda 06-14 yaş kümesi 621 öğrencinin katıldığı fizikî performans testleri 15-16 Kasım tarihleri ortasında GEBZESEM ve 15-18 Kasım tarihleri ortasında da Başiskele Vezirçiftliği Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

ANTRENÖRLER TARAFINDAN MÜŞAHEDE YOLUYLA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi fiyatsız Spor Okulları’nda alanında uzman antrenörler tarafından müşahede yoluyla 32 bine yakın atlet ortasından Başiskele’den 65, Çayırova’dan 44, Darıca’dan 82, Derince’den 70, Dilovası’dan 76, Gebze’den 21, Gölcük’ten 28, İzmit’ten 93, Kandıra’dan 42, Karamürsel’den 19 Kartepe’den 39 ve Körfez’den 42 olmak üzere toplam 621 öğrenciye uygulandı.

ALT YAPI GRUPLARINA DA YAPILACAK

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğü Sportmen Sıhhati Performans Test ve Tahlil Merkezi’nde (SPORTAM) 06-14 yaş ortasındaki öğrencilerin birinci olarak uzunluğu ve kilosu ölçülüyor. Akabinde öğrenciler, merkezde misyonlu test takımı nezaretinde Flamingo İstikrar, Disklere Dokunma, Otur-Eriş Esneklik, Durarak Uzun Atlama, El Kavrama Kuvveti, Mekik, Bükük Kol Tutunma, 10×5 metre Çeviklik Koşu ve 20 metre Mekik Koşusu olmak üzere toplam 9 farklı testlere tabi tutuluyor. Tıpkı testler program dâhilinde geçmiş yıllarda da uygulandığı üzere Kocaeli’ndeki Amatör Spor Kulüplerinin alt yapı kadrolarına da yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu