Ekonomi

Makine ihracatı 2 ayda 4,4 milyar dolar

İSTANBUL (İGFA) –Yılın ilk iki ayı sonunda Türkiye’nin makine ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 4,4 milyar dolara ulaştı.

Rusya’ya yapılan ihracat artışının yüzde 170 olduğu bu dönemde, ABD’ye yapılan ihracat yüzde 40’ın üzerinde arttı. Makine sektörü iki ayda Almanya, Rusya ve ABD’ye toplamda 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, depremin yaralarını sarmak ve bölgeye güç katmak için bir aylık seferberliğin ardından ihracatta artış sağladıklarını belirtti.

“Küresel durgunluğu tetikleyen risklere ilişkin beklentilerin azaldığı ilk iki ayda; Sonuç veren sıkılaştırıcı politikalar, Çin’in yeniden açılması gibi faktörlerin dünya ekonomisine yeni bir soluk getirdiğini gördük. Tam da gelişmiş ülkelerde enflasyonun kontrol altına alınmaya başlandığı bir dönemde, birinci yılını dolduran Rusya-Ukrayna savaşının etkileri devam ederken, yüzyılın felaketi dediğimiz sarsıcı bir felaketle karşı karşıya kaldık. Acil ihtiyaç duyulan vinç, iş ve istif makinelerinin bölgeye taşınması, bu silahların şubat ayındaki ihracatında yüzde 20’nin üzerinde daralmaya neden oldu.”

Karavelioğlu, bölümün toplam ihracatında şubat ayında elde edilen yüzde 7,1’lik ihracat artışının, Ocak ayında sağlanan yüzde 20,1’lik artışla karşılaştırıldığında, doğal afetlerin verdiği zararın bölgesel kalmayacağının bir kez daha görüldüğünü sözlerine ekledi.

ayranci-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu