Haber

Nilüfer Belediyesi DSÖ Konferansı’na katıldı

Nilüfer Belediyesi, Kopenhag’da düzenlenen DSÖ Sağlıklı Kentler Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansı’na katıldı. Sağlıklı kentlerin çalışmalarından öğrenme fırsatı sunmayı amaçlayan toplantıya 1300 kentten ve yaklaşık 30 ulusal ağdan temsilciler katıldı.

Pandemi nedeniyle yüzyüze toplantılarına bir mühlet orta veren Dünya Sıhhat Örgütü, 2022 Yıllık İş Toplantısı ve Konferansı’nı 7. Faz’a üye olan kentlerin iştirakiyle Kopenhag’da yüzyüze gerçekleştirdi.

22-24 Kasım 2022 tarihleri ortasında Birleşmiş Milletler Yerleşkesi’nde (UN City) gerçekleştirilen 2022 Yıllık İş Toplantısı ve Konferansı’nda Nilüfer Belediyesi’ni; Halk Sıhhati Danışmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Nilüfer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Zerrin Güleş ve Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Mehmet Can Yılmaz temsil etti.

Konferansta, daha pak ve daha yeşil kentler inşa etmek için çalışan yaklaşık 1300 kentten ve 30’a yakın ulusal ağdan temsilciler, “Tek sağlık” yaklaşımı olarak da isimlendirilen insan, hayvan ve etraf sıhhati ortasındaki etkileşim üzerine konuşmayı ağırlaştırmak için bir ortaya geldi.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı üyeleri için hem bölgesel hem de global olarak örnek uygulamaları göstermek açısından fırsat olarak bedellendirilen programda, teknik uzmanların yanı sıra kentlerden siyasetçiler ve karar vericiler yer aldı.

2022 Konferansı, Kurulun, “Tek Sağlık” yaklaşımını mahallî seviyede operasyonel hale getirme ve DSÖ Avrupa Ağı’nın 7. Fazı: İnsan, Yer, Katılım, Barış, Refah ve Gezegen temalarını kapsadı. Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansı, hem tecrübe paylaşımlarıyla, hem tekliflerle, hem de en aktüel kriterlerle kentlerin sağlıklı ve yaşanabilir bir etrafa yanlışsız ne kadar ilerlediğine ışık tutmaya da yardımcı oldu. Nilüfer Belediyesi heyeti de konferansta üye kentlerin örnek çalışmalarını tanıma fırsatı buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu