Ekonomi

Rosatom’un elektrik enerjisi bölümü, Yakutya’daki düşük güçlü nükleer enerji santralinin işletmecisi oldu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom’un elektrik enerjisi bölümünün bir modülü olan Rosenergoatom Concern AS, Yakutistan’da inşa edilen dünyanın ilk kara konuşlu küçük modüler reaktörü (SMR) Yakutsk’un işletmecisi statüsünü aldı. İlgili kararname Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhaçev tarafından imzalandı.

Rusya’nın en yeni düşük güçlü RITM-200N su soğutmalı SMR’si, karada konuşlandırmaya yönelik yenilikçi gemi teknolojisinin bir uyarlamasıdır. RITM-200 serisi reaktörler, Kuzey Kutbu’nun zorlu koşullarında en yeni Rus buz kırıcıları üzerinde test edildi.

Geleneksel nükleer santrallere (NGS) kıyasla çok daha küçük olacak olan Yakutsk, büyüklüğü sayesinde kısa sürede inşa edilecek. Ust-Kuiga yerleşimindeki hazırlık çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 250 kişilik ilk çalışma kampının (VGS-1) inşaatı tamamlanırken, 2024 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması planlanan 683 kişilik ikinci çalışma kampının ilk etabının inşaatı da tamamlandı. , başladı. Ust-Kuiga yerleşimini Yakutsk bölgesine bağlayan 12 km uzunluğundaki 1 numaralı yolun üretimine ve Pridorozhny ocağından toprak, taş gibi malzemelerin çıkarılmasına da başlandı.

Öte yandan üretim ve teknik temel ile inşaat ve montaj tesislerinin inşaatına, inşaat alanının tesviyesine, inşaat ve montaj işlerinin ana aşamasına bu yıl içerisinde başlanması planlanıyor. Kesintili kış güzergahı işletme döneminde öngörülen çalışmaların gerçekleştirilmesi için 9,5 bin ton kargo getirilmesi planlanıyor.

Rusya’nın Arktik bölgesi elektriğin zor olduğu ve yerel güç olmadan kalkınmanın mümkün olmadığı bölgelerden biri. Rosatom, devletin stratejik önem verdiği bu bölgede büyük santral inşasının ekonomik açıdan mümkün olmaması nedeniyle bu bölgelerde düşük enerji üretim projelerini artırma kararı aldı. Bu hedef doğrultusunda Pevek şehrinde faaliyet gösteren yüzer nükleer santral, şu anda sadece Bilibino Nükleer Santrali’nin kapasitesinin yenilenmesiyle değil, aynı zamanda Baimsk cevher bölgesindeki projelerin uygulanmasıyla ilgili sorunları da çözüyor.

Rosatom ve Yakutya hükümeti, 2019 yılında ilk kara konuşlu küçük modüler reaktör Yakutsk’u inşa etmek için bir mutabakat zaptı imzaladı. Bu proje sayesinde, Yakutya’nın kuzeydeki uzak bölgeleri, nükleer enerji için güvenilir ve yüksek kaliteli bir enerji kaynağına sahip olacak. Kyuchus altın yatağının ve diğer maden yataklarının geliştirilmesi. Nisan 2023’te Rusya Federasyonu Federal Çevre, Sanayi ve Nükleer Kontrol Kurumu Rostekhnadzor’dan lisans alınarak bu projenin hayata geçirilmesinde önemli bir adım atıldı.

Yakutistan’da bulunan 55 MW kapasiteli RITM-200N reaktörünü temel alan Yakutsk, Rosatom’un kara konuşlu küçük modüler reaktör segmentindeki amiral gemisi projesidir. Proje kapsamında RosEnergoAtom teknik müşteri ve işletme şirketi, Rusatom Overseas Inc. geliştirici, OKBM Afrikantov Inc., Devlet İhtisas Tasarım Enstitüsü ve diğer kuruluşlar ortak yüklenici olarak görev yapıyor. Yakutsk, Rusya’daki küçük ölçekli enerji mühendisliğinin ilk eserlerinden biri olacak. Ancak Rosatom’un planları arasında başka düşük kapasiteli projeler de yer alıyor.

RITM serisi reaktörlere sahip çağdaş küçük modüler reaktör tasarımları, aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin yanı sıra çok seviyeli sistemler ve muhafaza bariyerlerinin kombinasyonu sayesinde elde edilen yüksek düzeyde güvenliğe sahiptir. Söz konusu sistemler her türlü kaza olasılığını ortadan kaldırmakta ve tesis tasarımında yer alan çeşitli seviyelerdeki bariyerler, herhangi bir radyoaktif unsurun çevreye salınmasını engellemektedir. Küçük modüler reaktörler, özellikle enerji tüketen endüstriler için saf güç kullanımı yoluyla bir bölgenin güç, istikrarlı güç ve ısı tedariği açısından kendi kendine yeterliliğini sağlar ve mevcut üretim kaynaklarının yerini alarak zararlı elementlerin atmosfere emisyonunu azaltır. dizel olanlar da dahil. .

Rosenergoatom Concern Inc. şu anda Rusya’nın Chukotka özerk bölgesinde bulunan yüzen bir nükleer enerji santrali de dahil olmak üzere 11 Rus nükleer santralini işletiyor. Nükleer santraller tarafından üretilen elektriğin Rusya’nın enerji istikrarındaki payı yaklaşık %20’dir. Rusya Devlet Başkanı’nın talimatına göre bu oranın 2045 yılına kadar %25’e ulaşması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu