Haber

Rusya, Karabağ gündemiyle Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarının Moskova’da görüşeceğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Dışişleri Bakanlarının yarın Moskova’da “Karabağ” gündemiyle bir araya geleceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın üçlü ve diğer ikili görüşmelerine 25 Temmuz’da Moskova’nın ev sahipliği yapacağı kaydedildi.

Bakanların, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarafından 2020, 2021, 2022’de imzalanan beyannamelerin uygulanmasının yanı sıra Karabağ çevresindeki gerilimi azaltmanın yollarını inceleyecekleri belirtilen açıklamada, Bakü ile Erivan arasında bir barış anlaşmasının hazırlanmasına, Rusya’nın azami yardıma hazır olduğu kalan sorunlara çözüm arayışlarına özel önem verilecek.’ ifadesi yer aldı.

Açıklamada, bakanların, bölgedeki ulaşım engellerinin kaldırılması, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırların çizilmesi, milletvekilleri arasında diyaloğun başlatılması, halk ve uzmanlar arasında temas kurulması da dahil olmak üzere Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerini normalleştirmenin diğer önemli yollarını da görüşecekleri belirtildi.

Ayrıca Rusya’nın Azerbaycan ve Ermenistan ile ayrı ayrı gerçekleştireceği ikili görüşmelerde gündemdeki ikili ilişkilerin ele alınacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu