Haber

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta Öğretmenler Günü kutlandı

Sakarya, Karabük, Bartın ve Zonguldak’ta 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce “Geleceğin Kapısını Öğretmenler Açar” sloganıyla Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde düzenlenen program, hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lise öğrencilerinin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Vali Çetin Oktay Kaldırım, şehit öğretmenler Şenay Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan’ı rahmet ve minnetle yad etti.

Kaldırım, birinci buyruğu “oku” olan büyük dinin ve medeniyetin mensupları olduklarına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Burada ‘oku’ derken yalnızca kuru bilgi sahibi olmayı kastetmiyor. Bizde hoş söz var; malumatfuruş, bilgi yüklü demek. Bir de irfan sözü var, hikmet yüklü bilgi demek. Burada ‘oku’dan kasıt, hikmetle oku, kendini, çevreni, doğayı, kainatı, insanı, Yaradan’ı oku ve bütün ömrü buna nazaran değerlendir. Yetiştirdiğin kuşaklara, öğrencilere, gençlere bu ruhu üfle, bu hikmet ve irfan ruhunu üfle. Onu şekillendir, karakter ver, hasletler ver ve onu dünyaya, insanlığa yararlı nefer haline getir. Bizim okumadan anladığımız budur.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, eğitimci olmanın zorluğuna işaret ederek, “Çünkü doğruluk, dürüstlük, yeterlilik, hoşluk, samimiyet, vicdan, alçak gönüllülük ve tevazu ister. Zordur eğitimci insan olmak. Sizleri yürekten tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bizler eğitimin taşıyıcı ve dönüştürücü ögesi olarak, aziz vatanımızın her bir köşesinde öğrencilerimizi medeniyetimizin bedellerine bağlı, gayesi doğrultusunda bıkıp usanmadan çalışıp öğrenme kültürünü ileri düzeylere taşıyan, yüksek ülkü sahibi Asım’ın kuşaklarını yetiştirme uğraşı içerisinde olan sizlerin hep yanındayız.” formunda konuştu.

Konuşmaların akabinde şiir okundu, lise öğrencilerinin günün mana ve kıymetine ait hazırladığı skeç oynandı. Sakarya Hoş Sanatlar Lisesi öğrencileri de müzik dinletisi sundu.

Daha sonra aday öğretmenlik süreci tamamlanan öğretmenler, sahneye çıkarak Türk bayrağı eşliğinde yemin etti. Aktiflik sonunda meslekte emekli olan öğretmenlere Vali Kaldırım tarafından erdem evrakı takdim edildi.

Karabük

Kent Meydanı’nda düzenlenen tören, Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. Törende, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde devam eden programda Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü iletisi okundu.

Öğretmenlik mesleğine yeni başlayanların yemin ettiği programda, emekli olan öğretmenlere Vali Fuat Gürel ve Akbaş tarafından hizmet erdem dokümanı ve plaket verildi.

Ortaokullar ve liseler ortasında düzenlenen şiir müsabakalarında dereceye giren öğrencilere mükafatların verildiği program, Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğretmen Olmak İstiyorum” isimli oratoryo ve koro sunumunun akabinde sona erdi.

Bartın

Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan merasimde, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Acar, burada Öğretmenler Günü Özel Defteri’ni imzalayarak tüm eğitimcilerin gününü kutladı.

Kültür Merkezi’nde süren programda, mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti, emekli olan ve meslekte 40 yılını dolduranlara Vali Nurtaç Arslan, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Oğuzhan Acar ve protokol üyelerince plaket verildi.

Etkinliğe, Belediye Lideri Cemal Akın, Garnizon Kumandanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Ersin Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak Valiliği önündeki merasimde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Aldoğan ve beraberindekiler, Vali Mustafa Tutulmaz’ı ziyaret etti.

Zonguldak Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Aldoğan, öğretmenliğin insanlık tarihinin en değerli mesleği olduğunu belirterek, tüm eğitimcilerin gününü kutladı.

Konuşmanın akabinde şiir okundu, oratoryo sunumu gerçekleştirildi. Emekli öğretmenlere hizmet gurur evrakı takdim edildi.

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen fotoğraf, şiir ve kompozisyon yarışlarında dereceye giren öğrencilere mükafatları verildi. Müzik öğretmenlerinden oluşan koro, müzik dinletisi sunarken, merasim sonunda mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu