Teknoloji

Samsung önümüzdeki ay GDDR7 belleğini tanıtacak

Samsung, 2022 yılında düzenlediği Tech Day etkinliğinde birçok yeni teknolojiyi tanıttı ve bunlardan en dikkat çekenlerinden biri de GDDR7 bellek teknolojisiydi . GDDR7 bellekler yapay zeka çipleri, oyun konsolları, iş istasyonları ve diğer yüksek performanslı cihazlar için büyük önem taşıyor. Samsung, geçen yıl bu hafızaların üretimine başlayacağını açıklasa da kesin zamanı açıklamamıştı. Şimdi ise şirketin dünyanın en hızlı GDDR7 DRAM’ini sergilemeye hazırlandığı söyleniyor.

Bu Grafik Çift Veri Hızı (GDDR) belleğinin, yüksek bant genişliği sayesinde AI çiplerine güç vermesi ve gelecekteki yüksek performanslı AI yarı iletkenleri için paha biçilmez bir bileşen haline gelmesi bekleniyor.

Samsung’un GDDR7 DRAM Daha önce GDDR6’ya kıyasla yüzde 40 artışla 1,5 TBps’lik rekor bant genişliğine sahip olduğu açıklanmıştı. Bu çip, pin başına 37 Gbps’lik yüksek veri hızlarına ulaşmak için PAM3 ve NRZ sinyallemesine güveniyor. Yeni çiplerin ayrıca GDDR6 DRAM’e kıyasla yüzde 20 daha fazla güç verimliliği sağladığı söyleniyor. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar ve benzeri cihazlarda kullanılacak yeni belleğin düşük voltajlı versiyonunun da üretildiği söyleniyor.

Samsung ayrıca ambalajda yeni bir Epoksi Kalıplama Bileşiği kullanarak ısı yönetimini geliştirmeyi hedefliyor. Bunun, çipe yüksek bir termal iletkenlik kazandırması ve termal direnci yüzde 70’e kadar azaltarak yüksek performanslı uygulamalarda bile daha fazla stabilite sağlaması bekleniyor.

Bununla NVIDIA’nın RTX 50 serisiAmiral gemisi GPU’ların Samsung’un en yeni GDDR7 DRAM’ini kullanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu