Haber

Terör zanlısı Fas istihbarat desteğiyle Almanya’da yakalandı

Fas’ın Almanya’ya sağladığı istihbarat desteğiyle Almanya’da bir terör şüphelisinin yakalandığı belirtildi.

Fas medyasında yer alan haberlere göre, Fas’ın resmi istihbarat teşkilatı olan Bölge Denetleme Genel Müdürlüğü’nün (DGST) Alman istihbarat teşkilatına verdiği bilgiler doğrultusunda terör saldırısı hazırlığındaki bir şüpheli gözaltına alındı.

Haberde, yakalanan şüphelinin 29 yaşında ve Mısır asıllı Alman vatandaşı olduğu belirtilirken, şüphelinin Suriye ve Irak’ta terör örgütü “DEAŞ” safında savaştığı kaydedildi.

Haberde, Alman Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Thomas Haldenwang ile DGST Direktörü Abdullatif Hammushi’nin nisan ayında Rabat’ta bir toplantı yaptığı ve iki ülke arasında istihbarat alanında iş birliğine gidildiği hatırlatıldı. tartışıldı.

DGST’den nisan ayında yapılan yazılı açıklamada, Hammushi’nin Almanya ile güvenlik alanında iş birliğini güçlendirmek amacıyla Alman Federal Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Haldenwang ile bir toplantı yaptığı duyuruldu.

Açıklamada, iki ülkenin güvenliğini tehdit eden terör ve organize suç örgütleriyle mücadele alanında her iki ülkenin de güvenlik iş birliğini güçlendirmeye ve istihbarat konularında uyumu geliştirmeye istekli olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu