Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi dünya gündeminde

İsveç’in NATO üyeliği dün gece TBMM tarafından kabul edildi. İsveç’in üyeliğinin onaylanmasının ardından haber dünya gündeminde yer aldı. Haber birçok ülkenin dışişleri bakanları ve yetkilileri tarafından paylaşıldı.

İsveç’in NATO’ya Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasına İlişkin Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 346 milletvekilinin katıldığı oylamada 287 kabul oyu, 55 ret oyu, 4 çekimser oy kullanıldı. İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM’de onaylanması dünya basınında manşetlere çıktı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO’ya ‘bir adım daha yaklaştıklarını’ duyurdu. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, “Bugün TBMM’nin İsveç’in NATO başvurusuna evet oyu vermesi memnuniyet verici bir adımdır. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay belgesini imzalamasını sabırsızlıkla bekliyoruz. İsveç güvenilir, dayanışmacı ve kararlı bir NATO üyesi olacaktır.” “

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kararın AB ile ilişkileri güçlendireceğine dikkat çekerek, “İsveç’in NATO’ya Katılımına İlişkin Protokolün onaylanması, İsveç’i İttifak’a bir adım daha yaklaştırıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla İsveç’in Avrupa’ya katılımı “Türkiye’nin güvenliğini güçlendirecek ve AB-NATO işbirliğini güçlendirecek” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “TBMM’nin İsveç’in NATO’ya katılım başvurusunu onaylayan kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, “TBMM’nin İsveç’in NATO’ya katılması kararını büyük ölçüde takdir ediyorum.”

İzlanda Dışişleri Bakanı Bjarni Benediktsson, karara ilişkin yaptığı açıklamada, “İzlanda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugün attığı önemli adımı memnuniyetle karşılıyor. İttifakı daha da güçlendirecek ve NATO müttefiki olarak İsveç’i çok yakında aramızda görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” daha güvenli.” verilmiş.

ORBAN, KRISTERSSON’U DAVET ETTİ

İngiliz gazetesi The Guardian, “TBMM İsveç’in başvurusunu onayladı” manşetini attı.

New York Times gazetesi kararı, “Türkiye, İsveç’in NATO hedeflerini destekliyor” başlığıyla duyurdu. Haberde, İsveç’in NATO üyeliği için geriye sadece Macaristan’ın onayının kaldığı belirtildi.

CNN International, “Türk parlamentosu İsveç’in NATO üyelik hedefini onayladı” başlığıyla Macaristan’ın onay sürecinin beklendiğini de vurguladı. Başbakan Victor Orban’ın, katılım şartlarını görüşmek üzere İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’u davet ettiği belirtildi.

Bağımsız medya organı, ‘Türk parlamentosu İsveç’in NATO’ya katılma niyetini destekliyor’ diyerek, ‘Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak bloğun genişletilmesinde yaklaşık 20 aydır yaşanan çıkmazın ardından son engellerden birini de ortadan kaldırdı.’ dedi.

“ŞİMDİ SIRA BİZDE”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Bugün İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’a, İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere Macaristan’ı ziyaret etmesi için bir davet mektubu gönderdim.” dedi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, “Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı. Şimdi sıra bizde. Macaristan ve İsveç başbakanlarını müzakereye davet ediyorum. Benim fikrim öncekiyle aynı: İsveç’in üyeliği söz konusu olduğunda artılar” dedi. eksilerini ağır basıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu