Teknoloji

Yeni araştırmalar, ışığın ısı olmadan suyu buharlaştırabildiğini gösteriyor

ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ışık suyu buharlaştırmak için yeterli olabilir . Yeni iş, ışığın ekstra ısı olmadan bile suyun buharlaşmasına neden olabileceğini öne sürüyor.

Araştırmacılar bu beklenmedik buharlaşma yolunu, suyun bir hidrojel içinde hapsolduğu deneyleri tamamlarken keşfettiler. Buharlaşmayı açıklayacak bir termal güç olmamasına rağmen, teorik maksimumun iki veya üç katı kadar yüksek bir buharlaşma oranı gördüler.

Bu, araştırmacıları ışığın su yüzeyiyle etkileşime girerek buharlaşmayı başlatarak buharlaşmaya da güç sağlayabileceğini keşfetmeye yönlendirdi. Bu süreç ısı gerektirmiyor ve her ne kadar deneyler hidrojel içerse de araştırmacılar bu olgunun başka senaryolarda da görülebileceğini söylüyor.

Bu ilk bakışta faydalı bir bilgi gibi görünmese de sonuçtan çıkarılabilecek pek çok farklı çıkarım var. Araştırmacılar, en basit örnekte, bu tür ışıkla çalışan buharlaşmanın suyun buharlaşmasını içerdiğini söylüyor. Tuzun uzaklaştırılmasına dayalı tuzdan arındırma yöntemleriDaha iyi seçenekleri kullanmanın yardımcı olabileceğini söylüyor

Yeni keşfedilen bu bilgiyle araştırmacıların, ek termal ısıtma olmadan ışığın suyu nasıl buharlaştırdığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecekleri ileri sürülebilir. Bu keşif, yukarıdaki basit örnekten farklı olarak pek çok farklı alanda anlamlara sahip olabilir ve hayatımızın farklı alanlarında kullanılabilecek birçok teknolojinin geliştirilmesine olanak sağlayabilir.

Yukarıda bahsedilen tuzdan arındırma çabalarından kurutma süreçlerine ve hatta güneş enerjisiyle soğutmaya yönelik olası yeni bir yaklaşıma kadar, ışıkla çalışan buharlaşmayı kullanabilmek ve anlayabilmek, bilim adamlarının gelecekte bazı şeyleri yeniden düşünmesine yol açabilir. Özellikle, şu anda ışık kaynaklı buharlaşmaya dayanmayan mevcut iklim değişikliği modellerimizin tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu