Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönüşüne ilişkin kararı bekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönüş konusunda dile getirdiği sorunları çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Rusya’ya sunduğu teklifin halen yanıt beklediğini belirtti.

Blinken, Uluslararası Fransız Radyosu’na (RFI) verdiği röportajda Rusya’nın Karadeniz Tahıl İşletmesi’nden çekilmesini ve mevcut durumu değerlendirdi.

ABD’nin Rusya’nın anlaşmaya dönmek istediği şartları müzakere etmeye hazır olup olmadığı sorusuna Blinken, Türkiye ve BM’nin girişimiyle geçen yıl imzalanan anlaşma kapsamında Ukrayna’dan 30 milyon ton tahıl çıkarıldığını hatırlattı.

Blinken, Rusya’nın talepleriyle ilgili olarak, “Burada mesele taviz meselesi değil. Örneğin Rusya kendi tahılını ihraç etmekte sorun yaşadığını iddia ediyor ki bu yanlış. Rusya’nın tahıl ihracatı, işgalden önceki yıllarda rakamları aştı. Ukrayna. Üstelik Rusya’nın ihracat rakamları rekor seviyeye ulaştı.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın bankacılık ve ulaşım konusundaki taleplerine işaret eden Bakan Blinken, şunları söyledi:

“Bu konudaki sorunları çözmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin bankalarımıza Rus tahılının ihracatını tam olarak desteklediğimizi ve Rus tahılına yönelik yaptırımlardan korkmalarına gerek olmadığını belirten bir yazı gönderdim. ulaşım, sigorta vs. “Teklif masada. Rusya buna bir cevap vermedi. Aslında Rusya’nın cevabı Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmekti.”

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzaladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmayla ilgili olarak 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru anlaşması fiilen sona erdi, durduruldu. İlgili koşullar yerine getirildiği anda Rusya derhal tahıl anlaşmasına geri dönecektir. Rusya ile ilgili anlaşma yerine getirilmedi.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu