Haber

İsrail, Batı Şeria’da Filistinlilerin 193 dönümlük arazisine el koydu

İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyinde yer alan Eriha kentine bağlı Al-Uca bölgesinde Filistinlilere ait 193 dönüm araziye el koyduğu belirtildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Ayrılık Duvarı (Wall of Shame) ve Yahudi Yerleşimleri ile Çaba Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklama Filistin haber ajansı WAFA’da yayınlandı.

Açıklamada, İsrail makamlarının “kamulaştırma” (kamulaştırma) gerekçesiyle Uca köyünde 193 dönüm araziye el koyduğu belirtildi.

Konsey Başkanı Mueyyed Şaban yaptığı açıklamada, İsrail makamlarının kamulaştırma kararlarını, özellikle Batı Şeria’nın yüzde 61’ini oluşturan ve Filistinlilerin inşaat yapmasına izin verilmeyen “C Bölgesi”ndeki arazilere el koymak için bir araç olarak kullandığına dikkat çekti. kalkınma planları.

İsrail’in 2014 yılından bu yana “kamu yararı” gerekçesiyle 29 kamulaştırma kararı verdiğini ve bu kararlarla 2 bin 100 dönüm araziye el koyduğunu belirten Şaban, İsrail’in bu şekilde yerleşim birimlerini yol ve tünellerle birbirine bağlayarak Yahudilerin hayatını kolaylaştırdığını ifade etti. yerleşimciler ve “sömürge sömürgeciliği”. Yerleşim projesine hizmet etmeyi amaçladığını belirtti.

İsrail, Filistin topraklarını ele geçirme politikasının bir parçası olarak, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’teki binlerce dönümlük araziyi önce tabiatı koruma alanı ilan ediyor, ardından yerleşime açıyor.

Batı Şeria’daki bölgeler

Filistin ve İsrail yönetiminin ortasında 1995 yılında imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine bölünmüştü.

Yüzde 18’lik “A Bölgesi”nin idaresi idari ve güvenlik yönünden Filistin’e devredilirken, yüzde 21’lik “B Bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, güvenliği İsrail’e devredildi. Yönetimi ve güvenliği İsrail’e bırakıldı.

haberderinkuyu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu