Haber

Kim Jong-un, Çin delegasyonu için ilişkileri güçlendirme sözü verdi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore Savaşı’nı sona erdiren Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yıldönümü kutlamalarına katılan Çin heyetine yönelik bir resepsiyonda Pekin ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, Panmunjom Ateşkes Anlaşması’nın 70. yıl dönümü kutlamaları kapsamında başkent Pyongyang’ı ziyaret eden Çin heyeti, Kim Jong-un ile bir araya geldi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komite Başkan Yardımcısı Li Hongcong başkanlığındaki heyet için düzenlenen resepsiyonda, ikili ilişkileri güçlendirme, uluslararası ilişkilerde birlikte hareket etme, işbirliği ve “sosyalist yapıya ivme kazandırma” taahhüdü yinelendi.

Kim, Kore Savaşı sırasında ülkesini destekleyen Çin’e ve kutlamalara katılmak üzere bir heyet gönderen Çin Devlet Lideri Xi Jinping’e şükranlarını dile getirerek Pekin ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi.

Rusya ve Çin heyetleri, Kuzey Kore’nin 27 Temmuz 1953’te imzaladığı Panmunjom Mütarekesi’nin 70. yıl dönümü etkinlikleri için Pyongyang’a gitmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu