Dünya

Macron: Avrupa, Rusya’yı çok ileri giderse durdurmaya hazırlıklı olmalı

Sosyal medya kullanıcılarının sorularını yanıtlayan Fransa lideri Macron, “Eğer Ruslar çok ileri giderlerse tüm Avrupalılar onları durdurmak için harekete geçmeye hazırlıklı olmalı” ifadesini kullandı.

Ülkesinin savaşa girmek zorunda kalmayacağını tüm gücüyle umduğunu kaydeden Macron, Fransa’nın “savaş ülkesi değil, barış ülkesi” olduğunu iddia etti. Ama eğer Avrupa barış istiyorsa onu savunmak zorunda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu yüzden kendimizi silahlandırmalıyız ve bu yüzden düşmanlarımıza karşı caydırıcı ve ikna edici olmalıyız. Onlara, ‘Eğer çok ileri gider, çıkarlarımı ve güvenliğimi tehdit ederseniz müdahale edebiliriz’ demeliyiz.

Macron, geçtiğimiz günlerde The Economist dergisine demecinde, Rus ordusunun cephe hatlarını yarması ve talep gelmesi halinde Ukrayna’ya asker gönderme olasılığını göz ardı etmediğini dile getirmişti. Macron, birçok ülkenin Paris’in bu yaklaşımına katıldığını iddia etmişti.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kiev rejimine destek veren ülkelerin büyük kısmının, Ukrayna’ya asker göndermenin taşıdığı potansiyel tehlikenin farkında olduğunu ve bunun kesinlikle bu ülkelerin çıkarına olmadığını dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu